КАЗНА ЗА ДВЕ ЛИЦА ОД ДЕБАР КОИ НЕ ПОСТАПИЛЕ СОГЛАСНО ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ

//

Основното јавно обвинителство Дебар денеска поднесе Предлог за издавање казнени налози против две лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителството му предложи на судот на секој од обвинетите да им изрече парична казна во висина од 10 до 100 дневни глоби.

Обвинетите​ во одвоени кривично правни настани постапиле спротивно на Одлуката на Владата на Република Северна Македонија за забрана и посебен режим на движење на населението од 21:00 до 5:00 часот и во време на забрана на движењето во вечерните часови се движеле по градот.Претходна статија

БАРАЖОТ МАКЕДОНИЈА – КОСОВО ПОВТОРНО ВИСИ И НЕМА ДА СЕ ОДИГРА ВО ЈУНИ?!

Следна статија

ПАТНИЧКИТЕ ВОЗОВИ НЕМА ДА СООБРАЌААТ ЗА ВИКЕНД

Најново од Вести