КИНЕСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИЈА СВИНСКИ ГРИП, КОЈ ЛЕСНО МОЖЕ ДА ЗАРАЗИ ЛУЃЕ

/

Научници во Кина открија нов вид вирус на грип кој би можел да прерасне во пандемија, јавува Би-Би-Си. Тој неодамна се појавил кај свињи, но, како што велат, со него може да бидат заразени и луѓе.

Истражувачите се загрижени дека може дополнително да мутира и да започне лесно да се шири од човек на човек и да предизвика глобална зараза.Иако сè уште не е проблем, научниците тврдат дека ги има „сите карактеристики“ на висока прилагодливост кон луѓето и потребно е внимателно да се следи, а бидејќи е нов, луѓето имаат мал или никаков имунитет кон вирусот.

Претходна статија

ЈОВЕСКИ ВЕТУВА ЗАВРШНИЦА НА ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО-РИСТОСКА СО ГОРЧЛИВ ВКУС ПО ЗАМИНУВАЊЕТО НА СЈО ВО ИСТОРИЈАТА

Следна статија

УНГАРИЈА НЕМА ДА ИЗДАВА ДОЗВОЛИ ЗА АЗИЛ НА БЕГАЛЦИ

Најново од Вести