КОНЦЕРТ НА ПИЈАНИСТОТ ТОМЕ КОСТОВСКИ ВЕЧЕР НА „ИНТЕРФЕСТ“

Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест Битола 2019“ вечер продолжува со Томе Костовски, лауреат на 9-тиот пијано натпревар што се одржа на фестивалот во овој град.

Концертот ќе се одржи во салата на клавирите во битолскиот Музеј, а на програмата се дела од Шопен и Шуман. Гостувањето на уметници од странство ќе почне утревечер со дуо хармоника-пијано, односно со концерт на Џанкарло Калабриа и Симоне Пагани од Италија кои ќе изведат дела од Франк, Вецоли, Бруни, Пиацола и Галиани.Претходна статија

ЛИКОВНИОТ УМЕТНИК ЗОРАН АРСОВСКИ-БАБА СО ИЗЛОЖБА ВО СОФИЈА

Следна статија

ПЕТТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ЕВРОПСКАТА ЛИТЕРАТУРА „BOOKSTAR“ / „КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ“ ОД 7 ДО 10 ОКТОМВРИ

Најново од Култура