| |

Ковачев пред БНР: Бугарското државјанство во Северна Македонија е стигматизирано, тоа не може да биде нешто скриено и тајно

Бугарското државјанство во Северна Македонија е стигматизирано. Ова за БНР го изјави европратеникот од Европската народна партија Андреј Ковачев.

Тој ја коментираше континуираната негативна реторика на новата власт во Република Северна Македонија.

„Тоа што Христијан Мицкоски повторно прави провокации е многу жално и значи дека тој не сака евроинтеграција за сопствените граѓани. Бугарија одлично си ја заврши работата. Потпишавме договор во 2017 година, кој, сепак, не се спроведува. Тоа е исто така дел од преговарачката рамка на ЕУ“, вели бугарскиот европратеник.

Ковачев ги повика бугарските пратеници да се заложат за измени во Законот за бугарско државјанство, јавен регистар и олеснување на стекнувањето државјанство за оние кои јавно се изјаснуваат како Бугари.

„Тоа не може да биде нешто скриено и тајно“, дециден е Ковачев.Слични Објави