Ковачевски-Ердоган: Отвораме повеќе врати за турските инвеститори и за посилни трговски врски меѓу двете земји

/

Традиционалното пријателство со Турција е секогаш мотивација за срдечни средби со претседателот Реџеп Таип Ердоган, напиша премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук по средбата со турскиот претседател Ердоган во Брисел.

-Ја осудуваме руската агресија и имаме заедничка силна поддршка за Украина која храбро ја брани својата земја. Се согласивме да продолжиме да вложуваме заеднички во поинтензивна соработка за да отвориме повеќе врати за турските инвеститори и за посилни трговски врски меѓу двете земји, напиша премиерот Ковачевски на Фејсбук. 

Претходна статија

Ковачевски-Петков: Имаме причини за оптимизам од унапредувањето на соработката

Следна статија

Во Софија и повеќе бугарски градови се одржаа мирни протести за поддршка на Украина

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да