Ковачевски-Петков: Имаме причини за оптимизам од унапредувањето на соработката

//

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на вонредниот Самит на НАТО Брисел се сретнал со бугарскиот колегата Кирил Петков.

Двајцата премиери, како што напиша Ковачевски на Фејсбук, взаемно изразиле задоволство од динамиката на билатералната соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија преку работните групи кои се остваруваат во тековниот период, како и од потпишаните договори и меморандуми за соработка во повеќе области од заеднички интерес.

-Оценивме дека правиме сериозни чекори напред и со целосното усогласување на надворешната и безбедносната политика на Северна Македонија со политиките на ЕУ со што ги продлабочуваме односите меѓу двете држави и го подигаме нивото на политички дијалог. Имаме причини за оптимизам од унапредувањето на соработката меѓу двете земји со што се забрзува процесот на европска интеграција на Северна Македонија, напиша Ковачевски на Фејсбук.Претходна статија

Макрон: Западот е подготвен за нови санкции против Русија

Следна статија

Ковачевски-Ердоган: Отвораме повеќе врати за турските инвеститори и за посилни трговски врски меѓу двете земји

Најново од Вести