Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатералното партнерство

/

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на 77. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, денеска се сретна со Дерек Шоле, американски советник за надворешна политика и автор, кој моментално работи како советник на Стејт департментот на САД.

На средбата, на која присуствуваше и министерот за надворешни работи Бујар Османи, е потврдено стратешкото партнерство меѓу САД и Северна Македонија. Потенцирано е дека Северна Македонија напредувала од земја која тежнеела да стане членка на НАТО, до сигурен, еднаков и способен сојузник.

На состанокот, како што соопшти владината прес-служба, Ковачевски и Шоле дискутирале за актуелните проекти за енергетска транзиција и животната средина. Двете земји ја повториле посветеноста во услови на светска енергетска криза за зголемување на енергетската диверзификација.

Дискутирале и за важноста САД и Северна Македонија да ја прошират соработката и во доменот на образовните, културните и професионалните размени.Премиерот Ковачевски се заблагодарил за континуираната поддршка на САД, кој од 2019 година има инвестирано речиси 60 милиони долари во индустријата, инфраструктурата и иновациите.Претходна статија

МНР на Бугарија: Нема да ги признаеме референдумите организирани од Русија на украинска територија

Следна статија

Радев: Нема да ги признаеме референдумите во окупираните украински територии и ќе ги поддржиме санкциите на ЕУ против Русија

Најново од Вести