|

Ковачки до Пендаровски: Не ја злоупотребувај Армијата во твоите скапо платени спотови

Сакам да го искоментирам и неговиот најнов спот во кој се обидува да се претстави како некој си голем државник. Замислете човек со неговите скапо платени реклами и спотови за кои не сака да каже како се финансираат ја злоупотребува Армијата и луѓето во униформата. Армијата не смее да се злоупотребува во партиски настани и партиски спотови. Стево Пендаровски токму тоа го прави и под итно треба да се тргне од медиумите, вели Драган Ковачки, носител на изборната единица 3 на денешниот митинг во општина Петровец во рамки на претседателската кампања.

Ковачки додаде дека Стево Пендаровски се претставува како поддржувач на модерна и инклузивна Армија, но збор не изустил кога тој јавно објавил дека во армијата се случува скандал каде офицери сексуално вознемирувале млади офицерки, како и кога преку фејсбук станицата на СДС Арачиново се бараа лица за вработување како професионални војници, само како што рече тој да им се додвори на ДУИ и Ахмети.

Дополнително, се фали дека бил гласен поддржувач на модерна и инклузивна Армија. Замислете човекот бил гласен поддржувач за модерна армија, а ништо не презема кога јавно објавивме дека во Армијата се случува скандалот каде што офицери во негова директна надлежност сексуално вознемирувале млади офицерки и воени лица, потенцираше Ковачки и додаде:

Очајниот и нервозен Стево Пендаровски не изусти ни збор за што се објави конкурс за вработување на професионални војници на официјалната фејсбук станица на неговата партија СДС во Арачиново. И сега без срам вели дека како врховен командант бил гласен поддржувач на модерна армија. Без трошка срам збор не кажа. Само за да им се додвори на криминалците од ДУИ и на Али Ахмети.

Ковачки нагласи дека Пендаровски најпрво бил избор на Зоран Заев во 2019тата година, а сега е и на Димитар Ковачевски во 2024тата година, укажувајќи дека тоа е предавничко трио кое ја распродаваше Македонија каде и да стигне,

Човекот не знае што да направи, нервозен е и очаен. Знае дека ќе загуби. Го слушате како им вели на оние 50тина души кои му доаѓаат на митинг ако не победам не доаѓајте, не сакам очи да ви видам. Не смееме да заборави дека Стево Пендаровски беше избраник на Зоран Заев во 2019тата, а сега во 2024 е избраник на Димитар Ковачевски. Е тоа е тоа триото кое ја распродаваше Македонија и ја понижуваше каде ќе стигне. Тоа е таа предавничка матрица која за пари и привилегии се подготвени на се, изјави Ковачки.

Ковачки побара поддршка и масовна излезност на изборите од граѓаните на 24 април и 8 мај за Гордана Силјановска Давкова со заокружување на број 2.

Сега е моментот. Мораме да ставиме крај. Овие избори се шанса да ја вратиме Македонија во рацете на граѓаните, додаде Ковачки.

Слични Објави