КРЕМ ЗА БРИЧЕЊЕ

Бидејќи производите за бричење често содржат состојки кои ja сушат кожата, а ние практикуваме бричење речиси секојдневно, ви препорачуваме да направите сами хранлива крема за бричење – без конзерванси, хемикалии или чудни парфеми и бои.

Ако црвенилото, иритацијата и чешањето по отстранувањето на несаканите влакненца од нозете, пазувите или пределот за бикини се вообичаена последица после бричење, овој крем за бричење е точно за вас.

Овој благ крем за бричење, содржи природни состојки и има неограничен рок на траење

Потребни состојки:

• ⅔ чаша путер,
• ⅔ чаша кокосово масло,
• ¼ чаша масло од семе од грозје,
• ¼ чаша маслиново масло,
• 10-20 капки есенцијално масло по желба,
• 2 лажички сода бикарбона,
• 2 капсули на витамин Е,
• пластични тегли,
• пумпа за сапун,
• топол лепак.Начин на подготовка:

.На тивок оган растопете го путерот и кокосовото масло. Со мешање, почекајте состојките целосно да се растворат, а потоа додадете го маслиновото масло и семето од грозје. Потоа додадете го есенцијалното масло.

Оставете ја смесата од масла малку да се излади – оставете ја да отстои преку ноќ или ставете ја во фрижидер и почекајте да се зацврсти целосно. Потоа додадете витамин Е и сода бикарбона и со миксер матете додека состојките добро се соединат. Внимателно прободете го капакот на теглата во средина, така што дупката е доволно голема за да помине цевката за пумпа за сапун, и дополнително зацврстете ја со топол лепак. Сипете го кремот за бричење во тегла со капак и чувајте го на собна температура.

Претходна статија

5 ЕДНОСТАВНИ СОВЕТИ ШТО ЌЕ ВИ ПОМОГНАТ ДА ГО НАМАЛИТЕ ОБЕМОТ НА ПОЛОВИНАТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА!

Следна статија

НЕКОЛКУ ЧЕКОРИ КАКО ДА ЈА ПОДГОТВИТЕ КОЖАТА ПРЕД ДА НАНЕСЕТЕ ТЕЧНА ПУДРА

Најново од Убавина&Здравје