|

Курти: Косово неделава ќе аплицира за влез во ЕУ

Косово оваа недела ќе поднесе барање за влез во Европската унија, изјави денеска премиерот Албин Курти.

„Европската унија е место на мир, безбедност, еднаквост и просперитет и затоа местото на Република Косово е во овој заеднички дом како земја која го сака мирот“, рече Курти за време на владината седница во Приштина.

Пред какво било можно членство, Косово треба да постигне договор со Србија за нормализирање на односите. ЕУ веќе работи на договор за кој се надева дека двете страни ќе се согласат во рок од една година.Слични Објави