МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА ВО С.Р.ГЕРМАНИЈА Е РЕВОЛТИРАНА ОД ЗАЕВ

/

Македонската заедница во С.Р.Германија е револтирана и згрозена од самоволието на само прогласениот премиер Заев, и строго се спротиставува и го отфрла т.н.„Договор за името со Грција„ .

Згрозени од леснотијата со која налудничавиот Заев се поигрува со нашето вековно име, ние ги донесовме следните решенија и барања :

Македонската заедница во С.Р.Германија ги прекинува сите контакти со оваа одродена не народна власт.

Не го прифајќаме и го отфрламе овој понижувачки и капитулациски договор.

Не прифаќаме било какви договори кои се на штета на Македонија и Македонците.

Прекин на преговорите и барање прием во Обединетите нации под уставното име.

Отфрламе било каков референдум за промена на уставното име,Македонија веќе се изјасни на референдумот за самостојност каде што повеќе од 90% од македонците беа „За„ Македонија без додавки и придавки во името, овој референдум е обврзувачки за сите.

Бараме јавното обвинителство да покрене постапка против З.Заев и Н.Димитров и сите инволвирани во преговорите ,по основ на Член 308 од Кривичниот закон и исто така да спроведе постапка за истите лица и за Велепредаство.

Бараме оставка на владата и распуштање на собранието на Р.Македонија.

Распишување на предвремени избори и тоа веднаш.

Му даваме подршка на председателот на Р.Македонија гос.Ѓорѓе Иванов и го охрабруваме да стои цврсто и да се држи само до Уставот на Р.Македонија.

Македонската Заедница во С.Р.Германија, ќе се бори со сите расположливи средства за зачувување на вековното и од бога дадено име Македонија.

Македонскиот народ мора да знае дека ние македонците распрснати сегде по светот сме неотуѓив дел , и му ја даваме целосната подршка на нашите браќа и сестрти и цврсто стоиме заедно со нив рамо до рамо во боербата за Самостојна и суверена Република Македонија.

Да Живее Република Македонија!Претходна статија

МИРЧЕСКИ ВО ПОСЕТА ВЕЛЕС: ИМАМЕ ИСТОРИСКИ ДОГОВОР – ОБЕЗБЕДЕН МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ И ВЛЕЗ ВО ЕУ И НАТО!

Следна статија

БОЈКО БОРИСОВ ГО ИСКАСТРИ ИВАНОВ

Најново од Вести