МАСКА ЗА ЕСЕНСКА УБАВИНА НА КОЖАТА

/

Есента е прекрасна сезона во која ги собираме плодовите на летото. Искористете ги нејзините корисни подароци и вклучете ги во вашата рутина за убавина. На кожата треба да и се посвети посебно внимание во есен за да биде здрава, жива и убава.

Маска од тиква

Тиквата е многу богата со витамин Ц и цинк – моќни антиоксиданти кои ја враќаат здравата кожа, се борат против стареењето и брчките. Содржи изобилство на витамин А, кој има лековити својства за кожата, правејќи ја здрава, еластична и длабоко негувана.

Состојки:1 лажица пире од тиква;
1 лажичка мед;
½ лажичка свежо млеко.


Измешајте ги сите состојки. Нанесете на чиста и сува кожа. Почекајте 20 минути. Потоа измијте со топла вода.

Претходна статија

ПО ШТО ЌЕ ПОЗНАЕТЕ ДЕКА ВРСКАТА НЕМА ИДНИНА?

Следна статија

ПИТА СО ТИКВА ИЛИ ТИКВЕНА БАНИЦА

Најново од Магазин

(Видео) Мајор од ОЗНА од кратовското село Филиповци раскажува за времето после 6 април 1941 г.: Германците дојдоа и си заминаа, Бугарите не вршеа убиства и малтретирања, партизаните ги знаевме како шумкари

„Населението кај нас нема претрпено многу страдање после 6 април 1941 година. Германците дојдоа во Македонија,