МНР на Бугарија со осуда за говорот на омраза на настан на ВМРО-ДПМНЕ

//

Министерството за надворешни работи на Бугарија најостро ја осудува изјавата на Драган Ѓуровски од УМС на ВМРО-ДПМНЕ, во која тој дава навредливи лажни и вулгарни квалификации кон Бугарија и кон нејзиниот народ, и кои наменски влеваат омраза кон нашата земја, стои во официјалната реакција на бугарското МНР по скандалозната изјава на младиот член на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ѓуровски дека Бугарите се татарски фашисти, а Бугарките вредат две црвени.

Ваквите провокации се косат со сите основни европски принципи и норми на политичко однесување. Тие се симбол на стереотипите наследени од минатото, кои се во спротивност со декларираната од Република Северна Македонија желба да ги сподели европските вредности и да се приклучи на заедничкото европско семејство.

Бугарија секогаш покажувала конзистентност, транспарентност и конструктивност во односите со соседите. И покрај сите наши манифестации на добрососедство, нашата земја продолжува да биде предмет на демонизација и говор на омраза во домашната политичка дебата во Република Северна Македонија, што е неприфатливо во современиот демократски свет.Загрижено забележуваме дека уште еднаш, во време кога Софија и Скопје бараат начин за конструктивен дијалог за изнаоѓање заемно прифатливи решенија, има слични провокации. Тие дефинитивно не помагаат во зајакнувањето на добрососедските односи и го отежнуваат враќањето на довербата и напредувањето во билатералниот дијалог, што е од директен интерес на луѓето од двете страни на границата.

Бугарија очекува Владата на Република Северна Македонија силно да се огради од ваквите опасни провокации и да ги преземе неопходните активности со цел да ги исполни во пракса повеќекратно преземените обврски за спротивставување на јавните акти на омраза против Бугарија, стои во соопштението на бугарското МНР.

Претходна статија

ГЕРБ и СДС ја информирале ЕНП за говорот на омраза на настан на ВМРО-ДПМНЕ

Следна статија

(Видео) Заев за ТВ 21: Имаме решение што е прифатливо и за Бугарија

Најново од Вести