|

МВР: Лажни се пријавите за бомби во училишта во Скопје и во Прилеп

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска (15.02.2023) во 18.30 часот завршиле сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје и во Прилеп по добиените пораки на електронски адреси со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите, соопшти полицијата. а

Потоа, како што појаснуваат се извршени и детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.Слични Објави