Никола Димитров: Јас сум оптимист со грижи

/

Очекуваме да биде понудена првична рамка што ќе помогне да ги структуираме дискусиите,со надеж дека тоа ќе овозможи суштински напредок“, вели шефот на македонската дипломатија, во однос на разговорите за името во Њујорк.
Жежок ден на македонската политичка сцена. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска доаѓа во дводневна посета на Република Македонија, а во Кривичниот суд треба да започне судењето за мега-предметот на СЈО „Таргет – тврдаина“ за нелегалното прислушување над 20 илјади граѓани во Македонија. Сепак, и двата настана делумно ќе бидат во сенка на она што ќе се случува од другата страна на Атлантикот – новата рунда разговори меѓу посредникот на ОН, Метју Нимиц, и преговарачите на Македонија и Грција во спорот за името, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Посетата на Столтенберг – најава за отворање на вратите за НАТО

Следна статија

(ФОТО) Димитров и бугарскиот амбасадор Петков насмеани и исти вратоврски

Најново од Вести