|

Обвинителката даде рок: Трамп треба да се пријави во затвор во Џорџија до крајот на неделата

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се предаде во затворот во округот Фултон во Џорџија до крајот на неделата, објави телевизијата Ен-би-си, повикувајќи се на три неименувани официјални лица.

Тие изјавија дека предавањето нема да се случи пред четврток и дека плановите се финализираат, но дека се уште ништо не е официјално.

Окружната обвинителка Фани Вилис им даде рок на Трамп и на неговите наводни соработници до следниот петок да се предадат.

Покренато е обвинение против поранешниот претседател и соработници во врска со заговорот поврзан со наводниот обид за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година, во кои Трамп загуби од Џо Бајден.Слични Објави