Обвинителството во Бургас бара притвор за македонскиот државјанин кој шверцувал 88 Авганистанци

/

Обвинителството во бугарскиот град Бургас информира дека е побаран притвор за 60-годишниот македонски државјанин, кој во неделата беше упсен поради шверц на 88 Авганистанци.

Претстои Реонскиот суд во Бургас да закаже датум за судско рочиште.

Бугарската полиција деновиве стави во употреба дронови за следење на границите во обид да се избори со илегалното преминување на мигранти и дополнително ја зајакна полициската и армиската присутност на границите на Бугарија со цел да спречи мигранстски движења низ земјата.

Претходна статија

Комисијата за избори и именувања утре продолжува со седницата за уставните судии

Следна статија

Брнз: Во Македонија недостасува одговорност и транспарентност, има непотизам и институционална дисфункција

Најново од Вести