|

Одрон на патниот правец Маврово – Дебар

Денеска од 09:00 часот сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар, пред селото Жировница, поради одрон на патот се одвива по една коловозна лента, извести АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. <

Слични Објави