|

ОН: Над осум милиони луѓе се внатрешно раселени во Украина

Повеќе од 8 милиони луѓе се внатрешно раселени во Украина од 24 февруари кога почна руската инвазија, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција.

Според податоците од истражувањето спроведено од организацијата за миграција со седиште во Женева, речиси половина од внатрешно раселените, поточно 44 отсто, размислуваат за понатамошно преселување поради размерите на хуманитарната криза во земјата, пренесува „Ројтерс“.

Извор: Temite

Слични Објави