|

Пентагон испраќа носачи на авиони за поддршка на Израел

Пентагон испраќа ударна група на носачи на авиони во источниот Медитеран како знак на поддршка за Израел во неговата борба против палестинските милитанти.

Армадата е предводена од носачот на авиони „USS Gerald R. Ford“ и вклучува пет разорувачи со наведувани проектили. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во неделата изјави дека Вашингтон ќе испорача муниција и друга воена опрема на израелските одбранбени сили (ИДФ).

„Зајакнувањето на ставот на нашите заеднички сили, покрај материјалната поддршка што брзо ќе му ја пружиме на Израел, ја нагласува силната поддршка на САД за израелските одбранбени сили и израелскиот народ“, се вели во соопштението на Остин.

Американскиот претседател Џозеф Бајден претходно вети дека ќе ги понуди „сите соодветни средства за поддршка“ на Израел, кој беше предмет на ненадеен напад од Хамас и други палестински групи во саботата наутро.

Марван Бишар, главен политички аналитичар на „Ал Џезира“, тврди дека испраќањето на носачите ќе доведе до „голема ескалација“.

„Идејата за ова трупање оружје на Блискиот Исток во овој момент е опасна“, рече Бишар во неделата.

Повеќе од 700 Израелци и најмалку 413 Палестинци се убиени од саботата наутро, според официјални лица од двете страни.Слични Објави