| |

ПОЧИНА РОДИЛКАТА ПОЗИТИВНА НА КОРОНАВИРУС

„Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово на 27 години. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новорoденче, негативно на вирусот. Родилката беше префрлена на Инфективната клиника на 31 март поради влошена клиничката слика и отежнато дишење. И покрај напорите на лекарите, брзиот и агресивен развој на болеста беше фатален“, се наведува во соопштението од  Министерството за здравство.

Клиниката за гинeкологија и акушерство информира дека, како што се посочува, бебето е во добра состојба, се уште е на интензивна нега и под постојан надзор на тимот од клиниката.Слични Објави