Почна средбата на коалициските партнери од власта

/

Во Владата во тек е средбата на коалициските партнери од власта на која ќе се разговара за се она што е направено изминатите месеци од формирањето на новата Влада. Се очекува да се реафимира и ставот за одржување на редовни парламентарни избори во 2024 година заедно со претседателските.

По завршување на средбата, како што најави владината прес-служба, премиерот Ковачевски ќе одржи прес-конференција на која што ќе присуствуваат и лидерите од владината коалиција.

Вчера, опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ одржа протест пред Владата барајќи предвремени парламентарни избори. Доколку ова лето не се постигне договор за избори, најавија блокада на институциите и протести. Извор: zoom.mk

Претходна статија

Европски дипломат за БГНЕС: Вархеји е страшен само во неговите очи, во очите на ЕК е занемарлив

Следна статија

(Видео) Изјава на премиерот Ковачевски по средбата со владината коалиција

Најново од Вести