ПОЧНУВА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ОД ЦВЕТ НА ЦВЕТ СО ОРО И ПЕСНА“

Од денеска до недела во Скопје ќе се одржува Детскиот меѓународен фолклорен фестивал „Од цвет на цвет со оро и песна“.

Учесници на оваа културна манифестација, која се одржува по 24 пат, ќе бидат детски ансамбли од Украина, Србија и осум ансамбли од земјава.

– Гала концертот ќе се одржи на 26-ти октомври во салата на Дом на АРМ, со почеток во 18 часот. Квалитетот на ансамблите нуди преубава фестивалска вечер, соопштуваат од прес-службата на Општина Карпош.

Претходна статија

БАЛЕТОТ „ДАМАТА СО КАМЕЛИИ“ ПОВТОРНО ВО НОБ

Следна статија

ГОРДАНА ВИНЧИЌ СЕ ВРАТИ ОД ЛИКОВНАТА КОЛОНИЈА ВО ХВАР И НАЈАВИ ИЗЛОЖБА СО ИГОР ЉУБОВЧЕВСКИ-ЉУБАЦ

Најново од Култура