|

Полскиот премиер Доналд Туск пристигна во Киев

Полскиот премиер Доналд Туск денеска пристигна во главниот град на Украина, Киев, со цел да и даде поддршка на земјата која се приближува на двегодишнината од конфликтот со Русија, соопшти неговиот кабинет.

Premier @DonaldTusk rozpoczyna wizytę w #Kijów, gdzie spotka się https://t.co/SrSDzzmzYz. z Prezydentem @ZelenskyyUa i Premierem @Denys_Shmyhal. pic.twitter.com/NQxZ1yi0Fs

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 22, 2024

Заедно со веста, објавени се снимки на кои се гледа како новоизбраниот лидер на Полска пристигнува на железничката станица во Киев, а потоа положи венец на Ѕидот на сеќавањето на паднатите бранители на Украина, пренесува Ројтерс.

Premier @DonaldTusk i premier @Denys_Shmyhal złożyli wieniec pod Ścianą Pamięci Poległych Obrońców Ukrainy w #Kijów. pic.twitter.com/ZZmheJzBQ6

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 22, 2024

Од почетокот на конфликтот со Русија, Варшава се покажа како еден од нејзините клучни сојузници, а посетата на полскиот премиер се совпаѓа со празникот Ден на украинското единство.Слични Објави