ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ СЕ САМОУБИ МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ НА ХЕСЕН ВО ГЕРМАНИЈА

/

Министерот за финансии во Хесен, Томас Шафер се самоуби, а се претпоставува дека причина се финансиските тешкотии предизвикани од пандемијата на коронавирус.

„Шафер беше многу загрижен за тоа дали ќе може да ги исполнува огромните очекувања на граѓаните за финансиска помош“, рече федералниот премиер Хесен Волкер Буфиер.

Говорејќи пред јавноста, тој рече дека Шафер бил очаен за финансиската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус.

„До последен момент, тој работеше деноноќно за да ја стави оваа криза финансиски и организациски под контрола. Морам да започнам со фактот дека тие грижи се смирија“, рече Буфиер.

Томас Шафер (Христијанско демократски сојуз, ЦДУ) беше пронајден мртов на железничката пруга во Франкфурт. Полицијата сега го истражува самоубиството, а Франкфуртер Алгемајне Цајтунг известува дека Шафер оставил и простално писмо.Педесет и четиригодишниот Шафер, оженет и татко на двајца, се сметаше за потенцијален наследник на Буфиер на чело на ЦДУ за сојузната држава Хесе.

Шокот од смртта на министерот за финансии на Хесе го изрази и претседателката на ЦДУ, Анегрит Крамп-Каренбауер.Претходна статија

ГДУ-ОХРИД: ЗОШТО НИКОЈ НЕ ПРЕЗЕМА МЕРКИ ПРОТИВ УГОСТИТЕЛИТЕ КОИ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА ФЕВРУАРИ?

Следна статија

МВР ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА ПРИВЕДЕ 95 ЛИЦА КОИ НЕ ГО ПОЧИТУВАЛЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Најново од Вести