|

Поради магла намалена видливоста на планинските премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Поради појава на магла, видливоста на Попова Шапка е намалена до 20 метри, а на планинските премини Стража, Ѓавато и Плетвар до 50 метри.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.Слични Објави