ПОРАДИ ОПАСНОСТ ОД ЛИЗГАЊЕ НА ЗЕМЈИШТЕТО, ВО ЈАПОНИЈА ЕВАКУИРАНИ 800.000 ЛУЃЕ

/

Јапонските власти наредија евакуација на речиси 800.000 луѓе од јужниот остров Кјуш на безбедни места поради закани од лизгање на земјиштето по обилните врнежи.

Во некои делови на островот од петокот паднаа и до 1.000 мм дожд, додека метеоролозите прогнозираат нови врнежи денес, објави НХК.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе рече дека локалните жители треба да преземат „одредени чекори за да ги заштитат животите, вклучувајќи ја и превентивната евакуација”.

Тој, исто така, нареди и армијата да се подготви за евентуални спасувачки операции.Абе минатата година беше критикуван поради бавниот одговор на владата на поплавите во кои загинаа повеќе од 200 луѓе.

Извор: Макфакс

Претходна статија

ЊУКАСЛ ЈА НАЈДЕ ЗАМЕНАТА ЗА БЕНИТЕЗ ВО СЕЛЕКТОРОТ НА БЕЛГИЈА

Следна статија

ДАЛАЈ ЛАМА СЕ ИЗВИНИ ПОРАДИ ИЗЈАВАТА ДЕКА ТРЕБА ДА ГО НАСЛЕДИ АТРАКТИВНА ЖЕНА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да