| |

Грчката дијаспора бара Коѕиас да ги прекине преговорите за името

Неколку организации од грчката дијаспора му испратија писмо на шефот на дипломатијата, Никос Коѕиас, во кое го обвинуваат дека ги понижува Грците ширум светот и со кое бараат прекин на преговорите за името, пишува meta.mk Во писмото се вели дека „е очигледно оти преговорите се во ќорсокак и дека нема ниту една причина за нивно продолжување“. Тие го обвинуваат Коѕиас дека веќе направил „неисториски отстапки“ со тоа што се согласил во името да стои и терминот Македонија.
– Во овој момент треба да се прекинат преговорите и да престанете да го понижувате достоинството на Грците ширум светот со вашето инсистирање да им дадете името на Македонија на Словените во Скопје – се вели во писмото.
На 11 и 12. мај ќе има нова средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас во Сунион крај Атина на која ќе присуствува и медијаторот Метју Нимиц. Како што се најавува од Скопје и од Атина, и ако не се случи ништо непланирано, на 17. мај во Софија ќе се одржи состанок од четири очи помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас во рамките на Самитот ЕУ – Западен Балкан.

Извор: ЕмагазинСлични Објави