ПОРАНЕШНАТА ПРЕМИЕРКА НА ТАЈЛАНД ШИНАВАТРА ПО КОЈА ТРАГА ИНТЕРПОЛ СТАНА СРБИНКА

/

Поранешната премиерка на Тајланд, Јинглук Шинаватра, која е осудена поради корупција, доби српско државјанство со одлука на Владата во Белград, пишува денеска весникот Неделник, пренесува Плусинфо.

Според информациите со кои располага Неделник, одлуката е донесена на 27 јуни и е потпишана од премиерката Ана Брнабиќ врз основа на членот 19, став 1 и 3 од српскиот Закон за државјанство.

Од изданието го цитираат ставот 1 во кој се наведува дека во државјанство на Србија може да биде примен и странец, доколку е во интерес за Србија, и го поставуваат прашањето каков интерес за Србија претставува доделувањето државјанство за Шинаватра, жена кога тајландските власти ја бараат преку Интерпол.

Претходна статија

ДЕНЕСКА Е СВЕТА ПЕТКА- ЗАШТИТНИЧКА НА ЛУЃЕТО ОД НЕПЛОДНОСТ, РАЗНИ БОЛЕСТИ И НЕСРЕЌИ

Следна статија

НОВИНАРОТ ШТО ЈА ОБЈАВИ СНИМКАТА СО БОКИ 13 И КИЧЕЕЦ: ОВА Е САМО ПРВИОТ ДЕЛ ОД МОЈАТА ПРИКАЗНА…

Најново од Вести