|

Пораз на партијата на Шолц во Хесен и Баварија, пораст на крајната десница

Владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД) загуби на изборите во германските покраини Хесен и Баварија во неделата.

Во Хесен, финансискиот центар на земјата, Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на поранешната канцеларка Ангела Меркел треба да освои 35 отсто од гласовите, според прогнозата на АРД. Социјалдемократите се на 15 отсто, што е повеќе од четири поени помалку од резултатот од 2018 година, пишува „RT International“.

Се прогнозира дека сестринската партија на ЦДУ, Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), која управува со Баварија од 1950-тите, ќе освои 37 отсто од гласовите, слично како во 2018 година, додека социјалдемократите се очекува да освојат само осум отсто, повторно помалку од пред пет години кога освоија речиси 10 отсто од гласовите, пренесуваат медиумите.

Баварија, втората по големина популација во Германија, има голема економија и е дом на многу индустриски компании.

Потпретседателот на СПД, Ларс Клингбејл, призна дека резултатите се двоен пораз за неговата партија.

„Имаше многу кризи во последните години кои придонесоа ситуацијата да биде таква каква што е“, додаде тој.

Во меѓувреме, десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) беше втора во Хесен и Баварија со 18 и 16 проценти. Ова претставуваше подобрување за повеќе од пет проценти во однос на резултатите од последните избори во двете држави.

Партијата е позната по тоа што се залага за построги ограничувања за имиграцијата. Тие ги критикуваа и врските на Германија со НАТО и одлуката на Берлин да испорача оружје на Украина.

Според написите, кабинетот на Шолц е под притисок поради високата инфлација и зголемените цени на енергијата, како и политиките насочени кон транзиција кон зелена економија.

Рејтингот на владата е на најниско ниво откако Шолц ја презеде функцијата во декември 2021 година, според анкетата на „ARD Deutschlandtrend“ која покажа дека четири од пет Германци се незадоволни од неговите перформанси.

Слични Објави