| |

ПОВРЕДЕНИ 18 ДЕЦА ВО ВОЛКМАРСЕН, АВТОМОБИЛ ВЛЕТА ВО КАРНЕВАЛСКА ПОВОРКА

Според најновите информации од полицијата во германскиот град Волкмарсен, меѓу 52-та повредени во вчерашниот инцидент кога автомобил влета во луѓето кои учествуваа во карневалска поворка, дури 18 се деца, јавија германските медиуми.

Портпаролот на полицијата изјави дека некои од настраданите лица имаат здобиено повреди опасни по животот.

Полицијата претпоставува дека станува збор за напад, но засега нема индиции дека нападот бил политички мотивиран. Уапсен е 29-годишниот возач на автомобилот . Станува збор за германски државјанин од Волкмарсен кој од порано бил познат по навредувања, неовластено влегување на туѓи имоти и изнуда.

Канцеларијата на Главниот државен обвинител во Франкфурт ја презеде истрагата која се води како обид за убиства.Слични Објави