Протест против францускиот предлог пред Владата

/

Пред Владата и вечерва се одржува протест под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“, преку кој се бара да се отфрли францускиот предлог за кревање на ветото од Бугарија и деблокада на интеграциите на државава во Европската унија.

Дел од учесниците на протестот кон владината зграда фрлаа јајца, шишиња, цвеќe a откако ја поминаа заштитната ограда се стационираа пред кордонот полицајци.

Околу владината зграда е видливо засилено полициско обезбедување.Протестот што почна завчера официјално нема организатор, но е поддржан од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, чиј лидер Христијан Мицкоски ги повика граѓаните да се приклучат, за, како што кажа, да се одбрани тоа што се нарекува европска вредност и да се спаси процесот на преговори со Европската Унија.

Претходна статија

(Фото) Се бориме против „бугаризацијата“ со бугарски слогани напишани на стариот бугарски правопис

Следна статија

(Видео) Запалено знамето на Европската унија пред Влада

Најново од Вести