РАКОВОДИТЕЛОТ НА ФРАНЦУСКИТЕ СЛУЖБИ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ: ВИРУСОТ Е СÈ УШТЕ ТУКА И Е СМРТОНОСЕН

//

Раководителот на француската јавна здравствена служба, Жером Соломон, изјави дека граѓаните, доколку поканат гости дома, треба да носат маски, а подоцна да го проветруваат домот и да ги дезинфицираат контактните површини.

На прес-конференција, прва по олеснувањето на мерките на 11 мај, тој ги предупреди Французите да ја почитуваат физичката дистанца кога се дружат со пријателите.

– Вирусот е се уште тука и е смртоносен, нагласи тој.На деветтиот ден по укинувањето на карантинот, што траеше 55 дена, бројот на заразени со коронавирус во Франција дневно не се зголеми значително.

Во вторникот, коронавирус беше потврден кај 524 лица, а вкупно кај 143.427, или зголемување од 0,4 проценти, што е нешто повеќе од просекот од 0,3 проценти на ден од укинувањето на карантинот.Претходна статија

БИТОЛЧАНЕЦ ДОБИ 30 ДЕНА ПРИТВОР ЗА КРАЖБА НА 450 ДЕНАРИ

Следна статија

ПОЧИНА 41 ГОДИШЕН ПАЦИЕНТ КОЈ 40 ДЕНА СЕ ЛЕКУВАЛ НА ИНФЕКТИВНА, ВКУПНО 4 НОВИ СМРТНИ СЛУЧАЕВИ ОД КОРОНА

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи