РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ХРОНО МАФИНИ

/

Состојки:

3 јајца

1 чаша кисела вода

2 чаши брашно од спелт (или друго дозволено)

1 лажичка сол

1 прашок за пециво

растворена мастПодготовка:

1. Пенасто изматете ги јајцата, потоа додадете ја киселата вода да се соединат.

2. Додадете брашно, сол и прашок за пециво и измешајте ги сите состојки за да направите хомогено тесто.

3. Премачкајте го калапот за мафини и сипете ја подготвената смеса. 4. Печете во загреана рерна на 220ºC околу 30 минути.

На здравје!Претходна статија

ВИДЕО: ПЛАНИНАТА ОД GAME OF THRONES ПОДИГНА ТЕЖИНА ОД РЕЧИСИ ПОЛОВИНА ТОН

Следна статија

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП 14-20 ОКТОМВРИ

Најново од Магазин