РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ХРОНО МАФИНИ

Состојки:

3 јајца

1 чаша кисела вода

2 чаши брашно од спелт (или друго дозволено)

1 лажичка сол

1 прашок за пециво

растворена маст

Подготовка:

1. Пенасто изматете ги јајцата, потоа додадете ја киселата вода да се соединат.

2. Додадете брашно, сол и прашок за пециво и измешајте ги сите состојки за да направите хомогено тесто.

3. Премачкајте го калапот за мафини и сипете ја подготвената смеса. 4. Печете во загреана рерна на 220ºC околу 30 минути.

На здравје!Слични Објави