РИКЕР ДО ОПОЗИЦИЈАТА: НЕМАТЕ ВРЕМЕ ЗА ПОЛИТИЧКИ ИГРИ

//

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, престојува во дводневна посета на земјава, серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата, ја почна изутрината со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР.

Улогата на опозицијата е клучна и таа треба да биде конструктивна. Времето на игри заврши, треба да се исполнат целите на државата , евроинтегративните процеси. Тоа е клучно, порача на прес- конференцијата помошникот државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер.

Она што граѓаните го сакаат е напредок и тоа прашање треба да биде решено ,а не да биде задржувано од опозицијата. Мора да видиме разумни напори, закон за Јавното обвинителство мора да се придвижи, а неговото усвојување сега значи дека тоа повеќе нема да биде „прашање“ и ЕУ ќе може да ги отвори пристапните преговори наесен“, рече Рикер на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев по средбата во Владата.Претходна статија

ГЕРОСКИ: ДРУГАРЧИЊА, ЕВЕ МАЛКУ БЕСПЛАТНО МЕДИУМСКО ОПИСМЕНУВАЊЕ – КОЈ И КАКО СМЕЕ ДА ЈА ОГРАНИЧИ СЛОБОДАТА НА ИЗРАЗУВАЊЕ?

Следна статија

СООБРАЌАЈКА ВО КАТЛАНОВО: ПОВРЕДЕНИ НЕКОЛКУ ЛИЦА, ПОМЕЃУ КОИ И МАЛОЛЕТНИЦИ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да