РОМАНИЈА ВОВЕДУВА ДОЖИВОТНА КАЗНА ЗАТВОР ЗА ПЕДОФИЛИЈА И СИЛУВАЊЕ

/

Романија итно ќе воведе нов закон во кој со доживотна казна затвор ќе се казнува силувањето и педофилијата, изјави премиерката Виорика Данчила, пренесува Лидер.

Данчила ги најавува строгите мерки по случајот со 15- годишното девојче , кое беше киднапирано , силувано и убиено, а полицијата не ги земала за сериозни нејзините повици за помош.Случајот со девојчето Александра Машечану, која беше убиена на 24 јули , откри многу недостатоци во романскиот полициски и правосуден систем. Убиецот, 65 годишен возач призна дека ја убил Александра, како и уште една 18 годишна девоја , која исчезнала во април.

Претходна статија

ЛОКАЛИЗИРАН ПОЖАРОТ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

Следна статија

ЗАТВОРЕНИ ДВЕ АПТЕКИ ВО ВЕЛЕС, ПРОДАВАЛЕ ЛЕКОВИ БЕЗ РЕЦЕПТ НА НАРКОМАНИ

Најново од Вести