|

Романската воена база наскоро ќе стане најголема НАТО база во Европа: „Зголемено е американското присуство“

Воздухопловната база Михаи Когалничану во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од Рамштајн во Германија, пишува Би-Би-Си.

Базата именувана по блиското село, кое, пак, е именувано по политичар од 19 век, наскоро ќе биде домаќин на ескадрила од романски авиони Ф-16, неодамна купени од Норвешка, како и дронови со рипер MQ-9.

Покрај тоа, се развива воена населба за сместување на ротирачки воен персонал на армијата, воздухопловните сили и морнарицата на НАТО од 32 земји, објави Би-Би-Си.

Пилотот на РАФ, поручник Чарли Тег, кој е на должност во базата, изјави за британскиот јавен сервис дека „тука има многу поголемо американско присуство, многу повеќе инфраструктура, сместување, луѓе и опрема“.

Според Тег, рускиот напад врз Украина ја променил „стратешката позиција на мисијата“.

За време на последниот престој во Романија во 2021 година, пилотите на НАТО летаа далеку над меѓународните води на Црното Море.

Сепак, тие сега одржуваат зона од 12 наутички милји (22 километри) над романските и бугарските територијални води „за да избегнат недоразбирања, ескалација на ситуациите со Русите“, додаде тој.Слични Објави