РУСИЈА САКА ДА СЕ РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО ГРЦИЈА

//

Рускиот амбасадор при ЕУ, Владимир Чижов, порача дека Русија сака решение за спорот со името помеѓу Грција и Македонија. Чижов на средба со новинарите порача дека „Русија смета дека европската перспектива е димензија на глобализацијата, но оти проширувањето на НАТО е обид да се решат предизвиците на 21 век со средства од 20 век“.
„Нема да аплаудираме ако Македонија стане дел од НАТО“, изјави Чижов.

Извор: Емагазин

Претходна статија

СРЕДБА НА КОМИТЕТОТ ЗА ОДНОСИ МЕЃУ ЗАЕДНИЦИТЕ СО Г. ЏАРЛАТ КЕРНИ, ЕКСПЕРТ ОД ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Следна статија

УТРЕ ЗАВРШУВА УЧЕБНАТА ГОДИНА

Најново од Вести