|

Русите дозволија влез во окупираното село на странски новинари по поплавите, тие снимиле вознемирувачки сцени од трупови

Русија ги отфрли понудите на Обединетите нации да им помогне на жителите погодени од поплавите предизвикани од пробивањето на браната Каховка на реката Днепар, соопшти во неделата светската организација.

Од 6 јуни, кога браната беше оштетена и ја поплавуваше областа Херсон под руска окупација, бројот на жртвите од поплавите се искачи на 52, додека 31 лице се смета за исчезнато. На територијата под руска контрола загинаа 35 лица, а на украинска страна 17. Повеќе од 11.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови.

Проруските власти им дозволиле на фоторепортерите од странските агенции да влезат во селото Хола Пристан, кои снимиле вознемирувачки сцени од трупови пронајдени на лице место по повлекувањето на водата. Наводно, токму на тоа место биле пронајдени 13 лица.

ОН ја повика Русија да дејствува во согласност со нејзините обврски според меѓународното хуманитарно право.

„Не може да се спречи помошта од луѓето на кои им е потребна“, рече во официјалното соопштение координаторот на ОН за хуманитарна помош за Украина, Дениз Браун.

Украина ја обвини Москва за минирање на браната од советската ера, која е под руска контрола од раните денови на минатогодишната инвазија.

Група меѓународни правни експерти кои им помагаат на украинските обвинители во нивната истрага, сметаат дека „многу е веројатно уривањето на браната да е предизвикано од експлозиви поставени од Русите“.

Од друга страна, Кремљ го обвини Киев дека ја саботирал хидроелектричната брана.

Слични Објави