Русите стигнаа до државните институции – Украинците повикуваат на масовна мобилизација

/

Украинските одбранбени сили повторно се огласија и ги повикаа сите цивили да се приклучат без разлика на нивната возраст – дури и ако се малолетни.

Изјавата му се припишува на командантот на украинската армија Јуриј Галушкин.

– Денес на Украина и треба се. Сите процедури за пристап се поедноставени. Носете само пасош и матичен број. Нема старосни ограничувања.

Тој додаде дека ако луѓето се соочуваат со проблеми со апликацијата, тие само треба да се повикаат на овој официјален твит.Претходна статија

„Нова“: Вучиќ го одбил предлогот на ЕУ за поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Следна статија

Лавров: Зеленски не е подготвен да зборува за неутрален статус

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да