Лавров: Зеленски не е подготвен да зборува за неутрален статус

/

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски лажел кога тврдел дека е подготвен да разговара за неутралниот статус на Украина, јавуваат руските агенции.

Шефот на руската дипломатија додаде дека не гледа можност Москва да ја признае сегашната украинска влада како демократска.

Лавров рече и дека „никој не планира да ја окупира Украина“.Извор: Темите

Претходна статија

Русите стигнаа до државните институции – Украинците повикуваат на масовна мобилизација

Следна статија

Зеленски го повика Путин на преговори

Најново од Вести