| |

Руски свештеници за смртта на Алексеј Навални: Тој го понесе својот крст

Овие руски свештеници кои пишуваат за смртта на Навални не се дел од Руската црква, тие се наоѓаат под омофорот на Вселенската патријаршија. Првиот цитиран, отец Георги Еделштајн, поминал долги години во советските затвори.

Свештеник Георги Еделштајн: Вчера, 16 февруари 2024 година, во 14:17 часот (времето најверојатно е фиктивно), почина Алексеј Навални. Од 17 јануари 2021 година, тој се смета за член на нашата парохија – ова е Руската православна црква, Московската патријаршија, селото Карабаново, округот Красноселски на митрополата Кострома.

Денеска, 17 февруари, свештеникот на Цариградската патријаршија Андреј Кордочкин и свештеникот Валеријан Дунин-Барковски ќе го извршат погребниот ритуал на Божјиот слуга Алексеј. Мислам дека заедно со нив повеќе од еден милион христијани ќе се молат за упокојувањето на неговата душа. Јас, се разбира, исто така ќе се молам. Пред да започне погребната служба, ќе кажам неколку зборови.

Вчера беше кажано дека направил голема грешка кога одлетал од Германија, која била безбедна за него, во Советска Русија, каде што бил уапсен уште на пасошката контрола на аеродромот. Морам да им приговорам на оние кои зборуваат или мислат вака (види, на пример, Радио Слобода) дека ова е длабока заблуда. Враќајќи се во Советска Русија, Алексеј Навални се изјасни дека е христијанин.

Кога Исус Христос им кажал на Своите ученици дека оди во Ерусалим, каде што ќе биде уапсен, суден, навредуван, тепан и распнат, апостол Петар почнал да го разубедува. Одговорот на Господ бил многу јасен: Тргни се од Мене, сатано! Ти си моето искушение (Мт. 16:23). Алексеј Навални знаеше дека ќе умре; ја прифати својата судбина како руски новомаченик. Не се сомневам дека се сети на зборовите Христови: Кој сака да ме следи, нека се одрече од себе, нека го земе својот крст и нека оди по Мене. Го зеде својот крст и си замина. Затоа тој ниту за ден не ја изгуби ведрината на својот дух.

Секој христијанин знае дека во нашиот свет има многу помалку партии отколку во таканаречената Државна Дума. Хитлер, Химлер, Ленин, Троцки, Сталин, Путин итн (нивните имиња се цел легион) се членови на иста партија. Исповедникот Борис Талантов, митрополитот Казански Кирил, свештеникот Дитрих Бонхофер, сите што беа убиени за Христа – се во онаа партија, каде што сега е новопретставениот Божји слуга Алексеј Навални.

Започнува светата покојна литургија. Се служи не само од отец Андреј Кордочкин и отец Валеријан Данин-Барковски во Дизелдорф, таа се служи и во Тулуз, Москва, Санкт Петербург, служи се во цркви, приватни домови, затвори…

Да се ​​помолиме на Господа за упокојување на Божјиот слуга, новопретставениот Алексеј!

Отец Андреј Кордочкин по светата покојна литургија за Андреј Навални: Во православната традиција постои една многу важна слика на која се сеќаваме секоја недела, а особено на Пасха – Слегувањето во пеколот. Оваа слика ми падна на ум кога дознав дека Алексеј се враќа во Русија за да го изврши својот личен доброволен подвиг – сопственото спуштање во пеколот. Сите се надевавме дека ќе има доволно физичка сила да излезе од овој пекол и да остане жив. Тоа не се случи, но тој ни кажа нешто многу повеќе: дека во оваа војна не може да победи не само тој што останува биолошки жив, туку и оној кој е во пеколот, но не станува дел од истиот. Христос воскресна!

Отец Валеријан Дунин-Барковски: Тој живееше праведен живот и умре како праведник. Царство небесно на новопретставениот Алексеј, воин Христов, убиен маченички од безбожната власт. Вечен мир, вечен спомен!

Јеромонах Пјотр (Степанов): Алексеј Навални е убиен. Меѓутоа, иако успеале да го скршат неговото тело, не го скршиле неговиот дух. Благодарен сум му што фрли светлина на многу работи што не опкружуваат. Нека има светлина во нашите срца! Смири ја Господи, душата на твојот слуга Алексеј, затоа што си љубезен и сакан!

Извор: Двери

Руски свештеник од северните делови на Русија бил приведен затоа што сакал да одржи комеморација за Навални. Општинските служби во вреќи ги собрале цвеќињата оставени во спомен на Навални. Роскомнадзор објави инструкции до медиумите (тие се достапни на Интернет како писмо) да не го спомнуват Навални во која било форма. Да се ​​оддаде почит на мртов човек во Путинова Русија очигледно е веќе цело херојство…

Многу руски свештеници во Западна Европа бараат да станат дел од црквата на Вартоломеј во Цариград. Некои свештеници бараат заштита и од Бугарската православна црква…Слични Објави