Руски тенк гранатираше дом за стари и изнемоштени лица во Украина

/

Руски тенк гранатираше дом за стари и изнемоштени лица во градот Кремина во источниот дел на Украина, истакна шефот на воената цивилна управа во Луганск, Сергеј Хаидаи, јави Би Би Си.

Тој на платформата Телеграм напиша дека руските сили „цинично и намерно“ отвориле оган, при што загинале 56 луѓе. Хаидаи тврди дека 15-те преживеани биле „киднапирани од окупаторите“ пред да бидат однесени во „регионалниот дом за стари и изнемоштени лица“ во Сватово.

Би-Би-Си не успеа да ја потврди информацијата од независен извор.Извор: Zoom. mkПретходна статија

Папа Франциск: Војната во Украина е неоправдан и бесмислен масакр

Следна статија

УНХЦР: Досега 10 милиони луѓе ја напуштиле Украина

Најново од Вести