|

САД: Имаме информации кои потврдуваат дека нападот во Москва го извршила Исламската држава

Соединетите Држави располагаат со разузнавачки информации кои ја потврдуваат одговорноста на Исламска држава за смртоносното пукање на концерт во близина на Москва, соопштија двајца американски официјални лица.

Официјалните лица, исто така, рекоа дека САД во последните недели ја предупредиле Русија за можноста од напад.

„Претходно овој месец, американската влада имаше информации за планиран терористички напад во Москва, кој би можел да има за цел големи собири, вклучително и концерти, што го натера Стејт департментот да издаде јавно предупредување до Американците во Русија“, рече портпаролката на Советот за националната безбедност на Белата куќа, Адриен Вотсон.

„Американската влада, исто така, ја сподели оваа информација со руските власти во согласност со нејзината долгогодишна политика „должност да се предупредува““, рече таа.

Повеќе од 60 луѓе беа убиени, а 145 ранети во петокот кога маскирани вооружени лица отворија оган со автоматско оружје врз посетителите на концертот во близина на Москва во еден од најсмртоносните напади врз Русија во последните децении.

Исламската држава, милитантна група која некогаш презеде контрола над делови од Ирак и Сирија, ја презеде одговорноста за нападот, објави агенцијата на групата Амак на Телеграм.

Американската амбасада во Русија на 8 март предупреди дека „екстремистите“ имаат непосредни планови за напад на Москва, неколку часа откако руските безбедносни служби соопштија дека спречиле планиран напад на ќелија на Исламската држава врз синагога.

Амбасадата, која постојано ги повика сите граѓани на САД веднаш да ја напуштат Русија, не ја објасни природата на заканата, но рече дека луѓето треба да избегнуваат концерти и гужви и да бидат свесни за нивната околина.Слични Објави