|

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање.

Портпаролот на израелската војска, Даниел Хагари, ја повтори оваа проценка во неделата, велејќи дека од стотиците ракети истрелани од Иран, само неколку продреле во Израел, предизвикувајќи мала штета на инфраструктурата во воздухопловната база Неватим во близина на пистата.

Неватим остана целосно функционален и авионите продолжија да полетуваат и слетуваат за да ги исполнат своите мисии.

Американскиот претседател Џо Бајден му рекол на израелскиот премиер во телефонски разговор во неделата дека треба да ја смета саботата за победа, бидејќи нападите на Иран беа главно неуспешни и ја покажаа супериорната воена способност на Израел, изјави висок претставник на администрацијата.

Џон Кирби, портпаролот на Белата куќа за национална безбедност, во неделата рече дека способноста да се спречи широко распространета штета е демонстрација на „воената супериорност“ на Израел и доказ дека Иран не е „воена сила каква што тврдат дека е“.

„Ова беше неверојатен успех, кој навистина ја докажа воената супериорност на Израел и исто толку критички, нивната дипломатска супериорност, дека имаат пријатели во регионот, дека имаат пријатели ширум светот кои се подготвени да им помогнат“, рече Кирби.Слични Објави