|

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

Владите на САД, Велика Британија и Канада денеска ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на претседателските избори во Молдавија, кои ќе се одржат во октомври.

Во заедничката изјава објавена од Стејт департментот, се наведува дека Русија со ширење дезинформации и интернет пропаганда се обидува да ги интензивира социјалните тензии и да поттикне негативен поглед кон Западот и прозападната претседателка на Молдавија, Маја Санду, пренесува Ројтерс.

„Го преземаме овој чекор за да ги предупредиме нашите демократски партнери и сојузници дека руските актери спроведуваат заговор за да влијаат на исходот на есенските претседателски избори во Молдавија во 2024 година“, се вели во соопштението.

Слични Објави