СДСМ се фали: Рекордна финансиска поддршка за земјоделците

/

СДСМ тврди дека сегашната Влада се вистински сојузник на земјоделците и сточарите и како што велат, посветени се на активни политики за нивна поддршка и поттик. Од СДСМ тврдат дека Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој само изминатава недела исплати над 617 милиони денари субвенции на фармерите кои имаа обележани грла говеда, кози, како и 182,3 милиони денари на сите фармери кои задржале женско јагне.

-Со оваа исплате се префрлени и средства за тутунопроизводителите во висина од 11.4 милиони денари.

Исплатена е и финансиска поддршка за засеани површини со сертифициран семенски материјал, како и исплата на субвенции за пчеларство.

Досега се исплатени 5,5 милијарди денари, а со усвоениот ребаланс до крајот на годинава се очекува рекордна исплата од 115 милиони евра за над 66.000 земјоделци.Не изостанува ниту грижата за поттик и на младите кои се дел или имаат намера да се вклучат во овој сектор.

Апликациите за финансиска поддршка преку мерката „Млад земјоделец”, наменета за регистрирани земјоделци до 40 години, кои може да добијат до 10 илјади евра за инвестиции или отварање на сопствен агро-бизнис се отворени до 29 август.

СДСМ како одговорна партија останува посветена на помош и поддршка на секој земјоделец, на секое земјоделско стопанство, велат од СДСМ.Претходна статија

Австралија во карантин додека не се вакцинираат 70 отсто од населението, масовните протести продолжуваат

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Над половина милион луѓе едвај преживуваат, народот посиромашен, околу 60.000 остана без работа

Најново од Вести