Шолц предупреди: Мора да бидеме подготвени за ескалација на војната во Украина

/

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на војната во Украина, пренесува Ројтерс.

Поради војната во Украина, Германија драстично ја промени претходната политика за инвестиции во војската.

Шолц вели дека одбранбениот фонд од 100 милијарди евра е доказ дека Германија сериозно ја сфатила опасноста што може да ја предизвика ескалацијата на конфликтот во Украина.

Извор: Слободен печатПретходна статија

Арсовска: Голем број луѓе работат во Германија, а со години тука земаат плата

Следна статија

Шулц: Опозицијата игра тактичка игра за да ја стави Владата во тешкотии

Најново од Вести