Што ќе ми е работа, ќе си родам три деца!

//

Оф, моја чудесна земјо Македонијо! Дали си ти толку добра па ги трпиш и толерираш сите „работници“ кои напорно и вешто „работат“ во своите домови со скрстени раце и кренати нозе, со широко отворени вулгарни усти и чекаат милостиња од државата?! Понекогаш летнувам со мислите и се прашувам како би било да се најде некој лек, еким или гатачка за спречување на оваа нова нагло развиена епидемија, синдром на паразитска мрзливост и претераното напумпано его и гордост кои потајно, потсвесно се резултат на несигурност, љубомора, алчност и очај …

Како би било да се најде решение на проблемот „не можам да работам таму да бидам чистачка да метам и џогирам па и вециња да чистам не доаѓа во предвид… И тоа на онаа комшивкана која знам како стасала до нејзината позиција!!!“ Или пак „ Неписменава од моето маало која сега е докторка и за 13000 денари да идам да се понижувам нема шанси! “

„ Улици да метам, да ме врне дожд и да собирам ѓубре од улица а уште на тоа да ме сретне некој познаник и да ми се исмева ни тоа не бидува, да одам во пекара да продавам ќе беше супер ама да не месев, печев со мрснотии и брашно да се валкам а уште на тоа и во 5 да станувам да трчам по автобуси и трети смени да седам напорно е, не се исплака за на крај 4,5 илјади да ми останат чисти.“

И сите сте во право… Можеби се сметате за подобри, попаметни од комшивката ама ете пуста судбина ич ама ич немате среќа во животот! И па згора на тоа кај комшивката позелена е тревата, во бавчата пиперките се поголеми од вашите а пази во ист ден ги садевте… Не останува ништо освен онака сочно да ги испцуете комшиите и нервозни по дома да го истурите вашиот гнев!

И така несреќни од животот, оп ви текнува на еден интересен закон… Нели децата се богатство…Трето дете топ работа а четврто да не правиме муабет… колку-толку има надоместок, барем нема да си ги валкате рацете со друга работа… Е сега ништо опасно де… Живеете со мама и тате, старите ќе покријат струја и вода… Нив пензиите им ги покачуваат, па што ќе им прават на парите бре?! Нека плаќаат таму нема да им требаат на другиот свет…И така си оформуваш фамилиичка со 4,5 па дури 6 члена, горе- долу проблемот со егзистенцијата државата го има решено… Битно вие нема да си ги извалкате рацете копајќи на некоја нива, битно нема да стоите по 8 саати во некоја фабрика „за никакви 15 000 денари“, битно ќе сте си дома и ќе можете да кукате и пцуете колку ви душа сака! Башка ако треба за одмор има кредити бре! И тоа од оние за 24 часа, брзите… Ќе дојде пензијата од бабата или дедото па ќе се покрие…

Драги секогаш незадоволни пријатели и непријатели… Кој сака да работи и заработи може да го направи тоа… Проблемот е во тоа што не ви се допаѓа да имате плускавци на рацете… Како и да е… Сепак полесно е да се размножиме па кога ќе пораснат нека му ја мислат децата!

Автор: Трендафилка

Претходна статија

Мицкоски: Зоран Заев продал земјиште кое завршило во рацете на Вице Заев.

Следна статија

ГДУ: Бараме да се увезуваат само лекови од земјите членки на Европската Унија

Најново од Ваш став

Кандилце за душата

Пишува: Румен Леонидов В началото не бе Словото. В началото начело беше Светлината, която възсия чрез