СИМОВСКИ: ЦЕЛТА НА ОНИЕ КОИ ПОВИКУВААТ НА БОЈКОТ НЕ Е ЗАШТИТА НА ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ

//

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска ги повика граѓаните да не ги слушаат повиците за бојкот и неучество на пописот изборите, бидејќи, како што рече тие немаат за цел заштита на населението од пандемијата, туку целта им е да не се одржи оваа статистичка операција и државата наместо да оди напред да тоне во калта што е можно подлабоко. Пописот ќе биде безбеден, вели Симовски, бидејќи целосно и доследно ќе се почитуваат сите донесени протоколи, јавува Независен.

Според него, се поинтензивна е негативната кампања во државата при што некои субјекти се обидуваат да ги демотивираат граѓаните да учествуваат во оваа статистичка операција. Тој ги повика сите граѓани да не ги слушаат ваквите повици бидејќи, како што рече, тоа пред се е акција која ќе треба да обезбеди податоци со кои ќе се креираат и спроведуваат политики за  за иднината на граѓаните, а не на политичките субјекти.Целиот напис прочитајте го овде.

 

Претходна статија

СРЕДБА ПЕНДАРОВСКИ-БУРК: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е ДОВЕРЛИВ И СТРАТЕШКИ СОЈУЗНИК НА НАТО

Следна статија

НЕМА НОВИ МЕРКИ – СЛЕДНИОТ СОСТАНОК НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ Е ВО ВТОРНИК

Најново од Вести

Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој

Голем број инфраструктурни проекти се изведуваат со засилено темпо и да ги испочитуваат роковите за исполнување